Our Charity

Our Charity

NUHonours Awards is sponsored by our own Nottingham Hospitals Charity, which is working in partnership with NUH to organise the 2013 awards for the seventh year running.

Thank you to the Charity for the ongoing support.

Share this page

 

Nominees

NUhonours 2013Congratulations to the 570 NUH staff/teams nominated for a 2013 NUHonours award.

They can be extremely proud of the contribution they make to the Trust, and seeing their name 'in lights' is apt recognition.

Over the coming weeks judging panels will meet to determine shortlists - which will be announced in October - ahead of the awards night at the East Midlands Conference Centre on Friday 15 November.

Here is the full list of nominees, in award categories:

Acute Medicine

Ward B3 Team 
Kerrie-Ann Simpson-Evans
Maria Beard
Daphnie Doherty
Karen Draper
Helen Chilton
Holly Scothern
Jane Bennett
Sue Derry
Gary Hope
Josephine Haywood
Iram Haneef
Amanda Bates
Sharon Pocklington
Childrens Emergency Department Nursing Team
Christine Lincoln
Hannah Robinson
D57 Ward Team
Ward D57 Medical Admissions Health Care Assistants
Hannah Robinson
Clinical Support Workers - B3
Samantha Taylor & Priya Sharma
Rose Giles
Carolyn Green
Clare Dieppe
Special Falls Team
Gemma Rigley
Falls Team in HCOP
Adrian Jones

Cancer & Associated Specialties

Marianne Dunlop
Burns Outreach Nurses
Amy Cartwright
Dr Eleanor Cornford
Siobhan McKeown
Haywood House Inpatient Team
The Daycase Chemotherapy Team
Haematology Team
Nick Beaver
Stephen Chan
Harvey 2 Ward Team
Roxanne Godfrey
Louise Weightman
Rachael Page
Dawn Thornton
Hazel Marley
Mr O'Boyle & Day Surgical Team
Karen Foweraker & Leanne Alder 
Hywel Williams
Mia Clarke
Anne Storr
Joanna Baddeley
Stuart Adams
Day Therapy Care Team
Debbie Welbourne
Jo Worrell
Sarah Henshaw & Jennifer Parrish
The Prostate Cancer Diagnostic & Treatment Care Team
Radiotherapy Team

Corporate

Carolyn Croft
Infection Prevention and Control Nursing Team (Bands 6 & 7)
Sue Haines
Susan Pulford
Louise Dexter
Laura Skaife
Teresa Walsh
Paul Antunes-Goncalves
Health & Wellbeing Team (Jog Leaders) - Steph Knowles, Andrew Bradley, Peter Fowles
Alison Dinning
HCA Skills Academy - Teresa Walsh & Kelly-Anne Hunkin
Janine Close
Sharandeep Shokar
Karren Staniforth
Andrew Barraclough
Winter Planning & Bed Planning Team
Cathryn Crane
Laura Skaife and the NUH Communications Team
Claire Ali
Jason Hitchen
Learning & Organisational Development Central Administration Team
Daniel Taylor
Humera Anwar
Paula Ward
Katie Moore
Pals Team at QMC
Marleine Rose
ICT Helpdesk Operators City & QMC
Nazma Begum
Eleanor Jones
Karen Higton
Nick Kythreotis
Senior Integrated Governance Team: Kathy Kirkwood, Phil Fox, Neil Mart, Natalie Vaughan
Ward Link Coaches (First Purple People)
Charles Hunt
Jill Roulstone
NUH Materials Management Team
Stuart Hendy
HR Managers, Assistant HR Managers & HR Officers
Laura Hailes
Tracy Ward
Lindsey Trueman & the PAS Replacement Team
Natalie Webster
Ioan Reed-Aspley
Wayne Kitchener
Natalie Vaughan
Chris Kershaw
Julie McCarthy
Sarah Deakin

Diabetes, Infection, Renal & Cardiovascular

Yvonne Sharpe
Dr Pradhib Venkatesan
The Diabetes Specialist Nurses at QMC
Leah Allen
Gemma Law
Falak Norsheen, Tracy North, Vincy Raphel, Alex Hoyle, Emma Lake
Liz Cope
Jane Newton
Nightingale Ward 2
Jeanette Johnson
Cathy Hatfield
Cardiology & Cardiographers
Helen Claydon & Ward E16 Nursing Team
Leah Allen
Hannah Turner & Rowena Padamsey
Louise Corbett
Hannah Carter
Anne Theakstone
Yvonne Sharpe
Indra Nordstrand
Ward D55 team
Nicola Maude
Grace Cartwright
Vicki Hodkinson
Liz Houghton
Christopher Cockayne
Maria Vaughan
Laura Ashurst
Rebecca Thurlby
Tara Tomblin
Morton Ward Team
Patience 1 ward Team
Surendra Naik & Jackie Lee
Joanne Lee
Amanda Hayward

Diagnostics and Clinical Support

Donna Fullerton
Shirley Kowalski
Sharon Clarke
Eleanor Measures
William Hadfield
Kay Edwards
Vicky Leonard
Rajpal Dhingsa
The Staff Occupational Physiotherapy Service
The Therapy Services Data Analyst Team
Mike Bullock (Clinical Lead Physiotherapy) & Claire Morgan (Therapy Services Manager)
Sharon Smith
Sam Walsh
Antenatal Physiotherapy Team and Reception Staff
Helen Johnson (Senior Physiotherapist) & Sarah Dallinson (Physiotherapy Assistant)
Bertha Mutimutema
Chantal Moir & Grace Aldis Outpatient Occupational Therapy Team
Elaine Drury
Therapy Services Data Analyst Team
Marnie Daykin
Margaret Holt
Rehan Mosafeer
Clare Donnellan & the Physio Team
Karen Smith
Therapy Services Managers
X-Ray Porters
Darren Ruskin
Peter Marley
Christine Huston
Marnie Birchnatt (Nee Daykin)
Tracy Lovejoy
Linden Lodge Reablement Team
Simone Elliott
Physiotherapy Team at QMC
Clair Middleton
Vivienne Weston
Denise Phillips
Kevin White & MESU Team
Linda Randall
Radiology Navigators
Shaun Beet
Neil Marshall
Margaret Woods
Zoe Wightman
Graham Love
Case Note (QMC) & Minister File (City) Teams
Medical Equipment Library Team
Lisa Fox
Lisa Chapman
Susan Hage
Pathology Service Leads
Tina Kundi
Kate Barnes
Louise Elphick
Joanne Hathaway
Rev Christine Dolby
Kathleen Sole
Maggie Harvey
Elizabeth Chumun
Clinical Engineering Business Support Unit
Anticoagulation Team
Occupational Therapy Stroke Team
Sarah Millward
Tracey Hughes
CF Physio Team
Christopher Hinz
Michelle Cook

Digestive Diseases & Thoracic

Kate Belfield and Winifred Two Ward Team
Melissa Beech
Edward 2 Ward
Simon L Parsons & Team
Diane Brittle
Charlie Evans
Natalie Ward
Hepato-Pancreatico-Biliary (HBP)
Veronica Langford
Ward C31 Team
Emma Atkins
Guru Aithal
F22 Ward Team
Ann Taylor
General Surgery Pre-op and Elective Admissions Lounge
Kate Belfield
Linda Endall
Andrzej Majewski
Emma Atkins
Jean Barker
Lindsey Stevans & Lisa-Marie Bell
Jessika Voll

Estates & Facilities

Duane Vickers
Clive Young
Richard Chambers
Simon Palin
Janet Taylor
Denise Saunders
Central Production Kitchen Team
Kieran Wyer & Jessica Mulvany
Adele Shardlow
Veronica Laird
Margaret Whittaker
Jordon Murdy
Ian Jackson & Allan Middleton
Denise Clay
Paul Sharp
Physiotherapy Cleaning Team, City Hospital Campus
Christopher Walters
Lorraine Cross
Andrew Bradley
Kelly Street
NUH Switchboard Operators
Joanne Chapman & Deanna Kelly
Denise Dalton
Medilink Bus Drivers
Carol Lawson
Food Services Assistants
Catering Team on A Floor (QMC)
Anthony Jayes
Diane Pikes
Ray Barlow & Team
Michael Plewinski
Dave Gurling
Access Facilities Night Team - Cleaning Services Assistants
Teresa Doherty
David Maher
Security Team at City campus
Logistics Team, QMC

Family Health

Colleen Rose Wright
Andy Simm
Neonatal Intensive Care Unit
Michael Thorpe
Jafaru Abu
Dulip Jayasinghe
Anthea Bowker
Wendy Gordon
Sarah Johnson
Jennifer Brown
Barbara Singh
Lucinda Wilson
Clinical Genetics A&C Team
Sarah Johnson
Nikki Cotgreave-Keates
Louise Fairbrother
Amanda Ward
Jennifer Ross
Angie Springhall
Rebecca Seager
Anita Wilkinson
Cat Wyke-Smith
Beverley Nield
Manoj Shenoy
Liz Stretton
Nikki Camina
Satyapal Rangaraj
Pat McGrath
Ann Fewtrell
Sarah Johnson
Sarah Beck
Barbara Anufryk
Anne Sweetin
Marion Macpherson
Vicky Cancemi
Sarah Johnson
Sarah Walker
Women's Unit Staff
Gynaeocology Nurse Specialist Team
The Infant Feeding Café Team - Sarah Elbourne, Helen Giddins, Anthea Bowker & Lindsey Cullen
Michelle Reed
Pauline Leivers
Judith Hayes
Tracey Hudson
Lawrence Ward
Caroline Rose
E39 Ward Team
Liz Wheeler
Julie Johnson
E38 Day Care Unit Team
Julie Lane
Louise Richardson & Ward D35 Team
Lina Estella
Children's Hospital Recruitment Team - Shelley Jepson, Rachel Barker, Kirsty Underwood
Rachel Keay
Joseph Firth
Midwife Scan Team Service
Lindsay Bolstridge
Christina Kirk
Julie Poulter

Head & Neck

Phil Hollows
Professor H.S.Dua
ENT Clinic Receptionists - Kathleen Allsebrook, Alison Johnson, Susan Clifford
Linda Sellors
Eye Casulty Team
Phillip Hollows
Mr Foss & Team - Ophthamology
Mrs Katya Tambe & Surgical Team
Donna Ward & Ward C25 Team
Sue Mazengarb
The Emergency Eye Casualty Team & Louise Layte
Georgina Lowe
Nina Wabukenda

Musculoskeletal and Neurosciences

Donna Decorda
Spinal Post-Op Unit
Catriona Moore
Nursing staff on wards C4,C5 & C6
Emily Mulvaney
Cantal Mee & Emily Mulvaney
Ward C5 - Nursing & Support Team
The Rehabilitation Unit
Dr M. O'Donoghue & Team of Neurosciences
Namal Weerasuriya & Thanda Aung Ortho-Geri Consultants
Catie Picton
Orthopaedic Preadmission Team
Jenny Wright
Mary Henrys
Angie Jones
Nursing Staff on Ward C6
Magnum Tsegaye & staff on the Neuro-Spinal Day Unit
Micelle Henley
Christopher Gilmore
Fiona Millinship
Michael O'Donoghue
Phillip Buttery
Angie Jones
Scopes Team
James Hunters Trauma & Orthopaedics  Team
Harvey 1 Ward Team
Julie Turner
Andrew Manktelow
Bronek Boszczyk
Sharon Vasseline
Elective Orthopaedic Nursing Team
Anne Woodward
Edward Two Ward Team
Caroline Kirk

Specialist Support

Sharon Sanderson
AICU Team
Dr Marta Fernandez & Pain Management Team
Jeffery Millard
Catherine Woodward & Juliette Colt
Karen McKiernan
Audrey Strong
Joanna Bull
Alexis Beniston
Andrew Hazeldine
Intra-operative Fluid Management Team - Adam Carney, Chris Gornall, Helen Scrimshire
Myles Dowling
Clare Llewellyn
Ruth Pettit
Beverley Whysall
Mark Draper
Recovery Unit
Louise Brinklow
Damian Henriques
Karen Thornley
Mirium Duffy
Gregor McNeill
Karen McKiernan
Elen Evans
Clive Fulford
Maria Shallow
Critical Care Nursing Team
Kayleigh Nix
Bruce Beba
Yusuf Ghumra
D9 Ward Team

Volunteer

Pramod Pendse
The Bearevement Volunteers across both campuses 
Trish Cargill
Shirley Ford
Harry Bagguley
Andrew Bradley & Peter Fowles
QMC Main Reception Desk
Caroline Spencer
Leslie Mitton
The Trolley Dash Team
PPI Volunteer Team (Nottingham Health Science Biobank)
Grevilee Shaw
Jessika Voll

Partnership

Kelly Benning & Vicki Kaluza
Charmaine Buss & Jack Adlam
B3 Unit Practice Council
Graham Love & Stuart Hendy - Medical Photography
Laura Skaife & the Nottingham Post
Managers involved in The Princes Trust 'Get into Hospitals' Programme, inc Sally Marks & Paula Charlton
Anita John
Jimma Hospital Ethiopia Link Staff
Lindsey Trueman & the PAS Replacement Team
Ruth Hawley

Fundraiser of the Year

Tim Boswell
Nottingham University Hospitals Pantomine Society
Jenni Dunne
Maureen Campbell
William Hadfield
Karen Draper & B3
Kate Bellfield
Alison Kinchin & Dialysis team and Michelle Kirkland & E17
Nursing Development Team

Public Member of the Year

Leslie Mitton
Howard Whitehurst
David Newsham
Patricia Pateman
Richard Collins
Gill Hutter
15 Steps Challenge Volunteers

Website Feedback form





2012

Congratulations to all of the winners at the NUHonours Awards 2013.

Click here to see the full list of winners.

NHS Nottingham University Hospitals
Cookie Disclaimer

Our website uses cookies to provide you with a better online experience. If you continue to use our site without changing your browser settings, we'll assume you are happy to receive cookies. Please read our Cookie policy for more information.